Jak wygląda badanie psychotechniczne kierowcy kategorii B, C, CE, D

Wstęp

Badania psychotechniczne kierowców kategorii C lub wyższych muszą być powtarzane co 5 lat. Jeśli kierowca skończy 60 lat, orzeczenie jest ważne przez 2,5 roku. Czas trwania badania w dużej mierze zależy od tempa pracy badanego, z reguły jest to ok. godziny. Należy mieć ze sobą dowód osobisty i prawo jazdy.

 

Kwestionariusze

Na początku psycholog przeprowadza krótki wywiad, następnie badany wypełnia ankietę i tzw. testy kwestionariuszowe. Są to pytania typu: „Uważam, że przepisu ruchu drogowego są zbyt rygorystyczne i nie zawsze trzeba się do nich stosować”. Odpowiedź TAK lub NIE. Mogą być też stwierdzenia: „W trudnej sytuacji staram się przeanalizować problem zanim podejmę jakieś działania”.

 

Badania aparaturowe

Kolejnym etapem są testy sprawności psychofizycznej, psycholog tłumaczy na czym polega każde zadanie. Może to być np. badanie na aparacie krzyżowym gdzie na panelu na którym umieszczone są przyciski i lampki, zapalają się dwie z nich, zadanie polega na naciśnięciu przycisku znajdującego się na skrzyżowaniu wyznaczonym przez lampki.

Jest też możliwość wykonania całego badania w formie komputerowej. Wtedy instrukcje do poszczególnych etapów badania są wyświetlane na ekranie dotykowym, badany samodzielnie wykonuje testy, przechodzi przez etapy ćwiczeniowe. W każdej chwili może liczyć na wsparcie psychologa, który w razie wątpliwości udziela wyjaśnień. Badania w formie komputerowej są najczęściej stosowane do badań osób z Ukrainy, Białorusi, anglojęzycznych, gdyż testy występują w kilku językach.

 

Podsumowanie

Po wykonaniu badań psycholog przedstawia wyniki, omawia je, oraz, na tej podstawie  na miejscu wydaje odpowiednie orzeczenie.

W naszej pracowni oferujemy darmową kawę, herbatę i wodę oraz przyjazną atmosferę. Serdecznie zapraszamy!

 

Oddzwonimy do Ciebie

Podaj swój nr telefonu

Oddzwonimy do Ciebie

Dziękujemy, wkrótce odzwonimy.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności - po kliknięciu w przycisk "Dalsze Informacje". Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Dalsze informacje Ok Odmowa